< Geri
online psikolog logo white

Depresyondayken mastürbasyonda artış

Hocam merhaba. Depresyon dönemlerinde kaçış türü olarak bende mastürbasyonda artış oluyor. Ama internetten genel depresyon tablolarına baktığımda cinsellikte azalma olur deniliyor. Hem bu duruma makale örneklerinde de bulamadım. Bu konu hakkında düşünceniz nedir?

Anonim - 18.01.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum size. Depresyonda olduğunuzu öğrenmek beni üzdü. Depresyon ve mastürbasyon ilişkisi üzerine bilgi almak istediğinizi sorunuzdan anlıyorum .. Mastürbasyonla ilgili duygu ve davranışlarınız nelerdir. Porno kullanımı gibi diğer zorlayıcı cinsel davranışlarda bulunuyor musunuz? Zorunlu mastürbasyonunuzun neden olduğu problemler var mı? Geçmişte bir travmaya sahip misiniz?Acaba depresyonda olduğunuzu mu dusunuyorsunuz? Yoksa Masturbasyonla ilgili sorunlarınız olabilir mi? Yapılan bilimsel araştırmalarda mastürbasyonun bizzatihi kendisi depresyona sebep olmaz, doğal bir aktivite olup, bireye özgüven kazandırabilir ve cinselliği keşfetmelerine yardımcı olabilir. Ancak bazı kişiler mastürbasyon yaparken endişe veya suçluluk hissedebilirler. Mastürbasyon sonrası suçluluk hisseden bireylerin psikolojik sorunlar yaşama olasılığı daha yüksek olabilir. Mastürbasyon bağımlılığı ise depresyon, anksiyete bozukluğu veya uyuşturucu bağımlılığı gibi diğer psikolojik sorunlarla ilişkili olabilir. Ancak mastürbasyonun depresyona yol açtığına dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Depresyonlu kişilerin cinsel sorunlarına yönelik tedaviler mevcuttur ve bir uzmanla görüşmek faydalı olabilir. Eğer vaktiniz varsa profilimden uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik destek ve psikolojik danışmanlık anlamında ayrıntılı olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. Beklerim ; Size sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

20.01.2024

Merhaba depresyon dönemlerinde kaygı bastırmak için belli davranışlar artabilir veya azalabilir fakat bu davranışların kontrol altına alınmaması mastürbasyon bağımlılığına sebep olabilir dilerseniz size yardımcı olmak isterim iyi günler dilerim.

23.01.2024