< Geri
online psikolog logo white

Davranış bozukluğunun nedenleri nelerdir?

Merhabalar, benim 28 yaşında bir abim var. Küçüklüğünde çok hareketli, saldırgan ve çokta söz dinlemeyen bir çocuktu. Lise ve üniversiteyi (2 yıllık) zor bir şekilde bitirdi. Sebebi sabahları uyanamaması, sorumluluklarını yerine getirmemesi diyebilirim. Şuan yetişkin, üniversite sonrasından beri girdiği her işten çıkıyor. Yoruldum, bunaldım istemiyorum tarzı bahanelerle bir türlü kendi ayaklarının üzerine duramıyor. Çok çabuk öfkeleniyor , küfür ediyor ve şiddete yöneliyor. Kız arkadaş olarak takıldığı kızlarla sürekli ağır küfürler ederek ayrılıyor. Evlenmek istiyor ama davranışlarıyla evlenmesi yada mutlu bir evlilik yapması hiç olası değil. Bir istediği olmadığı zaten şiddete yöneliyor ve ağır küfürler ediyor. Kimse tarafından onaylanmıştır. Ailem o zorluk çekmesin diye birçok şeyi alttan alıyorlar. Parası sabah masasında oluyor. Çok yanlış bir durum ama bir gün çalışmaya başlıyorsa ertesi gün ya kovuluyor yada bahanelerle işten çıkıyor. Saygınlığını kaybediyor. İnanın bu tavırlarının sağlıklı bir insan davranışı olmadığını biliyoruz. Aman problem çıkmasın diye alttan alınıyor göz ardı edilebiliyor. Ama davranış problemi olduğu çok açık. Küçüklüğünden bu yana herhangi bir teşhis konulması için bir tedavi almadı ama şuan insanların arasına karışamıyor. Bu rahatsızlığın teşhisi nedir ne olabilir bu konuda yardımcı olunmasını rica ediyorum. Lütfen geri dönüşünüzü bekliyorum.

Anonim - 19.06.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar, öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun. Yazdıklarınız üzerinden hareketle, hastalik antisosyal kişilik bozukluğu gibi duruyor, ve ağır bir hastalik.ve yine belirtmek gerekir ki teşhis tek başına tedavi edici bir işlevi yoktur. Teşhis terapistin tedavide nasıl bir yol izleyeceği ne ilişkin ipucu verir, hasta açısından iyileştirici bir etkisi yok gibi.Kardeainizin istemesi ile Tibbi müdahale ve ilaç tedavisi ile kontrol altına belki alınabilir. Öncelikle kardeşiniz Tıbbi yönelimli bir hekim yani psikiyatrist tarafından görülmesi gerekiyor.Psikoterapi yönünde ise, Kardeşiniz ve sizin içinde bulunduğunuz ruh hali ilişkisel sorunlar ve kisilik sorunlari özellikleri barındırıyor gibi, görünse bile yine de kesin tanı ve tedavi için, psikoanalitik ve bir bütüncül bakışla yaşadığınız sorunları analiz edebilmek için ayrıntılı bir ön çalışma öneriyorum. Bu soruya kesin bir yanıt verebilmek için, birçok fizyolojik tetkik ve vasi olarak sizinle ve kardeşiniz ile ilgili bir çok soru, gözlem, yaşanmışlıklariniz ve gel-git ler hakkında bilgi, yetişme tarzlarınız, yaşınız cinsiyetiniz medeni haliniz, kişilik özellikleriniz, özlem ve hayalleriniz ile ilişkili olduğunuz insanlar ve duygusal yapılarin iniş ve çıkışları hakkında ayrıntılı bir görüşme yapabilme imkanınız olabilir mi? Unutmayınız ki şuan bu sizin için bir sorun ve sanırım bayağı bir rahatsızlık hissediyor olmalısınız... Sağlıklı günler dilerim.

20.06.2023

Merhaba ,abinizin davranım bozukluğu hayatını bütüncül etkilemiş terapiyle çalışarak müdahale edilmesi gerekir ben yardımcı olmak isterim dilerseniz benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023