< Geri
online psikolog logo white

Bipolar sevgilimine nasıl davranacağımı bilmiyorum

Bipolar tanısı konmuş bir kız arkadaşım var ilişkinin ilk dönemleri sonsuz derece güven hissiyatı sonuna kadar değer veren kişiydi, sonraki zamanlarda çok değişken ruh haline büründü bir gün farklı bir gün farklı anlam veremediğim çok noktalar oldu hastalığına yordum her şeyi her konuyu, bana en garip gelen konulardan birisi ondan hiç bir şekilde kopamamam, benden ayrılmak istediğini dile getirdi, fakat bunu her konuda yanında olmama ailesinden çok yanında durmama rağmen söyledi, çoğu zaman uzaklaşmalar oldu ve ben göz yumdum yine bana ulaştı ve ben yine kabul ettim, çoğu zamanda bana haketmediğim şekilde kötü davrandı hala da dengesizlikleri devam ediyor davranıyor, üstelik oda bu konunun farkında düzeltmeye uğraştığını söylüyor deniyorum diyor ilaçlar kullanıyor ama sanki bi gün bana konuştuğuyla kesinlikle yarın konuştuğu bir olmuyor buna örnek bir günün gecesi bana beni bırakma diye ağlarken ertesi günü beni hayatından çıkarıcak kadar beni istememesi gibi dengesizlikleri oluyor, beraber cinsellik olsun kötü günümüzde yardım destek olsun, akıla gelecek her konuyu ilkler şeklinde yaşadık kız arkadaşımla, ben kopamamamı bu konularada vuruyordum, sevgimin bittiğine şüphelendiğim zamanlarda hep kendime, gerçekten sevmesem bazı zamanlar beni istememesi ben yokmuşum gibi davranmasından mutlaka kopardım veya uzaklaşırdım diyorum, ama bende aksine her zaman düzeleceğinin eskisinden daha iyi olucağının umudu var doktoruda aynı şeyleri söylemiş bana anlattığı kadarıyla, bana karşı içtenliği geldikten sonra eski haline döneceğini tamamiyle daha iyi olucağını söyledi doktoruda aynısını söylemiş bu durumun zamanla olucağını da eklemiş, fakat bu durum beni bazı zamanlarımızda özellikle ayrılmak istediğinde çok yoruyor benden vazgeçti veya benden ayrılıyor korkusu beni çok tetikliyor, ellerim titriyor kendime zarar vermek istiyorum nefes alamıyorum içim içime sığmıyor ve kendime olan kontrolüm bitiyor bayılacak gibi oluyorum onsuz bi hayat düşünemiyorum ihtimale bile alamıyorum, benden gitmemesi için ona sürü sürü şeyler söylüyorum ve her zaman iyi davranıyorum her istediğini yapıyorum ve oda bi şekil hayatımda kalıyor ne yapmalıyım cidden bilmiyorum, bipolar bi hasta böyle olmasına rağmen ilaç tedavisiyle eski haline döner mi veya her şey düzelecek seviyeye gelir mi, kaybolan içtenliği düzelir mi lütfen bana yardımcı olur musunuz ? şimdiden teşekkür ederim.

Anonim - 14.06.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar Sevgili Danışan; Bipolar bozukluğunda, kişinin ruh hali, enerjisi, konsantrasyonu ve günlük aktivitelerini yerine getirme becerisini etkileyen bir psikolojik-psikiyatrik rahatsızlıktır. Bipolar bozukluğun belirtileri arasında aşırı neşe, hiperaktivite, az uyku, cinsel dürtülerde artış, özgüven artışı, halüsinasyon görme, hızlı konuşma ve yaratıcılık gibi semptomlar bulunur. Tanı konulmasında, psikiyatrist veya ruh sağlığı uzmanı tarafından kapsamlı bir değerlendirme yapılır. Bipolar bozukluğun tedavisinde, ilaç tedavisi temel alınır, ancak psikoedukasyon ve aile odaklı terapi de destekleyici rol oynar. Bipolar bozukluğunda, kişinin ruh hali ve davranışları arasında öngörülemeyen değişiklikler olabilir. Bu durum, kişinin yaşamında ciddi zorluklar yaşamasına neden olabilir. Tedavi süreci, atakların oluşmasını engellemeyi amaçlar ve duygu durum dengeleyici ilaçlar kullanılır. Bipolar bozukluğun tedavisinde, ilaç kullanımını destekleyici söylemlerde ve aile yakınlarının farkındalığının yüksek olması oldukça önemlidir. Hastanın hekimle olan iş birliği, aile yakınlarının destekleri ve bilinci oldukça önemlidir. Bipolar bozukluğunda, kişi normal hayatını sürdürebildiği bir hastalıktır. Tedavi süreci, sadece ataklar geldiği zaman değil, atakların oluşmasını engellemeyi amaçlar. Bipolar bozukluğun tedavisinde, ilaç tedavisi, psikoedukasyon ve aile odaklı terapi birlikte kullanılır. Ayrıntılı bilgi ve psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz için lütfen profilimden seans oluşturunuz. Sağlıklı ve mutlu bir gün geçirmenizi dilerim. BEKLERİM...

20.06.2024

Merhaba kız arkadaşınızın terapiye nasıl cevap verdiğini söylemek için onun öyküsüne hakim olmak gerekir net yorumlara gidememekle birlikte bipolar tanısı almış bireylerde stabilizasyonu için ilaç+psikoterapinin düzenli olması gerekir bunun bir hastalık olduğunu ve sizin davranışlarınızla düzelmeyeceğini belirtmekte fayda var dilerseniz kız arkadaşının benimle seans oluşturabilir yardımcı olmak isterim iyi günler dilerim.

29.06.2024