< Geri
online psikolog logo white

Ben uyuyorum ama beynim uyumuyor

Ben uyuyorum ama beynim uyumuyor başımı yastığa koyduğumda kafama takılan şeyler aklıma gelmeye başlıyor ve beynimi tırmalıyor. Sadece gece yatarken değil gün içinde de aynı. Susturmaya çalışsam da kafamdaki düşünceler susmak bilmiyor. Kafayı yemek üzereyim. Artık hiç bir şeyi düşünmek istemiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Anonim - 13.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

14.08.2023

Bir fikir, durum ya da seçim hakkında sürekli düşünme, özellikle normal zihinsel işleyişe müdahale ettiğinde, kişinin dikkatini aşırı ya da uzun süreli bir depresyon nöbetine yol açabilecek ya da şiddetlendirebilecek olumsuz ya da rahatsız edici düşüncelere ya da duygulara odaklamasına ruminasyon denir. Çoğu kişi için, özellikle zor koşullar altında, ara sıra yaşanan kaygı duyguları normal olabilir. Örneğin, sevdiğiniz biri hasta olduğunda veya bir konuşma yapmak üzereyken anlaşılır bir şekilde kaygılı hissedebilirsiniz. Genellikle, sorun çözüldüğünde bu endişeler azalır - sevilen kişi iyileşir veya örneğin konuşmayı bitirirsiniz ve devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, kaygı kalıcıysa ve düşünceleriniz sürekli tekrar ediyor gibi görünüyorsa, daha ciddi bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu yaygın düşünce kalıpları, anksiyete bozuklukları, depresyon, OKB ve daha fazlasında yaygın olabilir. Düşünceler veya ruminasyon döngüsü sizi rahatsız ediyorsa veya işleyişinize, sağlığınıza veya huzur duygunuza müdahale ediyorsa, lütfen yalnız olmadığınızı bilin. Birkaç gün veya haftadan uzun bir süredir sürekli olarak ruminasyon sizi rahatsız ediyorsa, destek alabilirsiniz. Bir terapist, bu düşünce ve duyguları ayıklamanıza, her birine daha sağlıklı bir şekilde nesnel olarak bakmanıza ve bunları yönetmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. Derin düşünmeniz bir anksiyete bozukluğu, depresyon veya başka bir akıl sağlığı sorunuyla ilgiliyse, profesyonel yardım, etkili tedavi bulma ve düşünce kalıplarınızı daha iyiye doğru değiştirme yolunda olumlu bir adım olabilir.

14.08.2023

Merhaba. Düşüncelerinizin sizi uyurken, gün içinde hatta artık düşünmek istemediğinizde bile rahat bırakmaması epey yorucu olmalı. Burada sanırım en başta uyku düzeninizde yaşanan aksaklığı düzeltmeye çalışmamız ve bir psikiyatri hekimine görünmeniz faydalı olacaktır. Ardından psikoterapi seanslarında sizi düşündüren şeyler neler bunları konuşabiliriz.

15.08.2023

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Kafanızdaki düşüncelerin sizi rahatsız ettiğini ve uyku problemleri yaşadığınızı belirtmişsiniz. Bu durumda. yapabileceğiniz birkaç şey olabilir. Öncelikle, zihninizi susturmak için, basedulemeyen sorunlar yerine, nefes egzersizleri, meditasyon veya yoga gibi rahatlama tekniklerini seçebilir ve deneyebilirsiniz. Ayrıca, uyku problemleri için uyku hijyeni kurallarına uymanız faydalı olabilir. Bunlar arasında, yatmadan önce kafein ve alkol tüketiminden kaçınmak, yatak odasını sadece uyku için kullanmak, uyku saatlerinizi düzenli tutmak ve yatmadan önce rahatlatıcı bir aktivite isteğinize bağlı, yapmak yer alabilir.Olumsuz düşüncelerle başa çıkmak için, iç sesinizi olumlu hale getirmek için farkındalık egzersizleri yapabilirsiniz;bir psikolog veya terapistle görüşerek, zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için daha spesifik bir tedavi planı oluşturabilirsiniz; Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz ayrintili görüşme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı günler dilerim sizlere.

17.08.2023

Merhaba, yaşadığınız bu durum anksiyete kaygı bozukluğunda çok karşılaştığımız bir problemdir. Bilişsel davranışçı ekol terapisiyle kısa zamanda iyi sonuçlar alabilirsiniz. Dilerseniz benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023