< Geri
online psikolog logo white

Bedenimi garip hissediyorum

Tam olarak nasıl açıklayacağımı bilmesem de bedenimi biraz garip hissediyorum. Sanki bir şeyler yanlış gidiyor gibi. Özellikle sabahları uyandıktan sonra 2 3 saat içerisinde kendimi inanılmaz yorgun ve sersem hissediyorum. Çoğu zaman bayılacakmış gibi hissediyorum. Sanki nefes alamıyorum ya da az alıyorum. Göğsüm daralıyor. Midem bulanıyor. Canım bir şey yemek istemiyor. Yıllardır kabız veya ishalim. Daha önce çok kez doktora gittim. Kan testleri, kalp testleri, sindirim sorunları vs. Onlar da psikolojik deyip yolluyorlar ama emin olamıyorum. Bu yaşadıklarım psikolojik olabilir mi yoksa doğru doktoru bulana kadar tekrar tekrar kalp doktoruna vs. mi gitmeliyim?

Anonim - 05.07.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Merhaba gerekli doktor kontrolleri yapıldı ve sonuç değişmediyse psikolojik testler uygulanabilir belirttiğiniz belirtiler anksiyete belirtileri olabilir dilerseniz benimle seans oluşturabilirsiniz iyi günler dilerim.

05.07.2024

Merhabalar Sevgili Danışan hoşgeldiniz; yazdıklarınızı okudum; Yaşadığınız fiziksel semptomların psikolojik nedenlerden kaynaklanabileceği mümkün olabilir. Ancak, bu semptomların altında yatan başka tıbbi nedenler de olabileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayınız.. Aşağıda konuyla ilgili derledigim bazı önemli noktalar yer almaktadır: Psikolojik Faktörler; Stres, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunlar sıklıkla fiziksel semptomlarla kendini gösterebilir. Yorgunluk, nefes darlığı, mide bulantısı, kabızlık/ishal gibi belirtiler psikolojik kaynaklı olabilir. Psikolojik stres vücutta adrenalin ve kortizol gibi hormonların salınmasına neden olur. Bu da vücutta inflamasyon ve bağışıklık sisteminde değişikliklere yol açarak fiziksel semptomlara neden olabilir. Özellikle çocukluk çağı travmaları, ayrımcılık deneyimleri gibi olumsuz yaşam olayları hem ruhsal hem de bedensel sağlığı olumsuz etkileyebilir. Tıbbi Nedenler; Yorgunluk, nefes darlığı, mide bulantısı gibi semptomlar tiroid hastalıkları, anemi, enfeksiyonlar, kalp-damar hastalıkları gibi tıbbi durumların da belirtisi olabilir. Bu nedenle kapsamlı tıbbi değerlendirme önemlidir. Daha önce yapılan testlerde bir herhangi anormallik saptanmamış olsa da, semptomlar devam ediyorsa ikinci bir görüş almak her zaman faydalı olabilir. Bazen nadir görülen hastalıklar ilk bakışta gözden kaçabilir. Öneriler; Öncelikle yaşadığınız semptomları ayrıntılı olarak tıp doktorunuzla paylaşın. Semptomların başlangıcı, süresi, şiddeti, tetikleyici faktörler gibi bilgileri paylaşınız. Doktorunuzla birlikte psikolojik ve tıbbi nedenler değerlendirilebilir. Gerekirse ek fizyolojik tetkikler yapılabilir. Psikolojik destek alınması da süreci daha anlamlı ve rahat geçirmek icin faydalı olabilir. Öncelikle, Stres yönetimi, gevşeme teknikleri, bütüncül psikoterapi yaklaşımı gibi yöntemler semptomları azaltmada etkili olabilir. Sağlıklı yaşam tarzı önerileri (düzenli uyku, dengeli beslenme, egzersiz) de semptomları iyileştirmede ek katkı ve yardımcı olabilir. Kısaca , yaşadığınız semptomlar hem psikolojik hem de tıbbi nedenlerden kaynaklanabilecegini düşünüyorum. Tıp Doktorunuzla açık net ve dürüst bir iletişim kurarak kapsamlı bir değerlendirme yaptırmanız ve gerekirse farklı uzmanlık alanlarından görüş almanız önemli diye düşünüyorum. Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları da semptomları azaltmada etkili olabilir. Ayrıntılı bilgi ve psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz için lütfen profilimden seans oluşturunuz. Sağlıklı ve mutlu bir gün geçirmenizi dilerim.saygılarımla BEKLERİM...

06.07.2024