< Geri
online psikolog logo white

Babam çok değişti, onun yerine terapi alabilir miyim?

Babam son dönemde çok değişti ve kötü birisi olmaya başladı, kendisi terapi almayı reddeden birisi, oğlu olarak çaresiz hissediyorum. Bu konuda danışmanlık alabilir miyim? Yoksa doğru iletişim için kişinin kendisinin olması mı gerekiyor?

Anonim - 12.11.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 635+   Danışan : 3003+

Merhaba, babanızın terapi alması daha faydalı olacaktır fakat reddetme durumu varsa bu tür davranışlardan etkilenmemek ve psikolojik sağlamlılığı korumak için sizde destek alabilirsiniz dilerseniz size yardımcı olmak isterim iyi günler dilerim.

18.11.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz sizlere. Baba-oğul ilişkileri konusunda danışmanlık almak istiyorsanız, bu oldukça önemli bir adım olabilir. Danışmanlık almak, aile içi ilişkinizi anlamanıza, olumsuz davranışları değiştirmenize ve çatışmaları çözmenize yardımcı olabilir. Aile terapisi genellikle bireylerin ve ailelerin çatışmalar, engeller veya zihinsel sağlık sorunları ile çalışmasına yardımcı olmak için konuşmayı içerir. Aile terapisi genellikle aile sistemleri teorisinden kaynaklanmaktadır, bu da ailelerin birbirinden bağımsız çalışan insan grupları yerine sistemler içinde çalıştığını göstermektedir. Baba-oğul ilişkileri, çocuğun bilişsel gelişimine olumlu katkılarda bulunabilir. Sağlıklı bir baba-oğul ilişkisi, çocuğun zihinsel gelişimini ve akademik başarılarını olumlu yönde etkileyebilir. Baba çocuk için sürekli meşgul ve yorgun olan bir birey olmamalıdır. Çocuk istediğinde babaya ulaşabilmelidir. Doğru iletişim kurabilmek için iki kişinin aynı duygusal ve zihinsel kanalda olması gerekir. İletişimde duygu kanalı ve düşünce kanalı bulunmaktadır. Doğru iletişim kurabilmek için iki kişinin aynı kanalda olması lazım, yani bir kişi düşünce kanalında iken diğer kişi duygu kanalında ise birbirlerini anlayamazlar. Eğer babanızın son dönemdeki değişimi sizi endişelendiriyorsa, aile terapisi veya bireysel terapi almak faydalı olabilir. Bu terapiler, ilişkileri anlama, olumsuz davranışları değiştirme ve çatışmaları çözme konularında yardımcı olabilir. Ayrıca, terapistler genellikle kişinin kendisi olması ve kendisini bulmasi konusunda danışanlarına yardımcı olabilir. Bu nedenle, babanızın terapi almak istememesi durumunda, kendi duygusal ve zihinsel sağlığınızı negatif etkilerden korumak için bireysel terapi almayı düşünebilirsiniz.Bu açıdan profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik rehberlik ve psikolojik danışmanlık anlamında ayrıntılı olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim sizlere.

18.11.2023

Deneyim : 1 Yıl   Seans : 19+   Danışan : 47+

Merhaba öncelikle. Terapiye gitme konusunda terapiye başlamak kadar bu terapinin surekliliginin olması da önemlidir. Ve bu sureklilik de kişinin terapiye karşı motivasyonuna baglıdır. Ne yazık ki kişinin kendisi istemedigi surece terapiden alınan verim dusebilir. Sorunuzu sorarken ne soylemek istemiştiniz bilmiyorum ancak babanızın yerine terapi alamazsınız. Ancak yaşadıgınız bu olumsuz deneyimin sizin uzerinizdeki duygusal ve davranıssal etkilerini onarmak için belki bireysel olarak yardım alabilirsiniz. İyi gunler dilerim.

19.11.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun