< Geri
online psikolog logo white

Annemi kaybetmenin acısını nasıl atlatbilirim.

Merhaba . İki ay öce önce teyzemi sonra annemi aniden şiddetli beyin kanaması sonucu kaybettim. Nasıl baş edebilirim.

Anonim - 11.06.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Zozan Baskın
Zozan Baskın
Klinik Psikolog

Merhabalar, Yas süreciniz biriciktir. Ebeveyn kaybı durumunda her bireyin yas süreci birbirinden farklıdır. Hayatınıza sağlıklı ve işlevsel bir biçimde devam edebilmeniz için bu yas tutma sürecinde, kendinize duygularınızı yaşama konusunda izin vermelisiniz. Sürecin sonunda kendiniz için hayatın devam ettiğini kabullenebilecek ve bu kayıpla yaşanması gerektiğini öğrenebileceksiniz. Bu süreçte zorlanmanız da kaybın ardından yas tutmanız kadar normaldir. Kaybın ardından 6 ay geçmesine rağmen sosyal ve mesleki yaşam alanlarındaki işlevselliğinizin bozulduğu durumda bir uzmandan yardım almanız, süreci kolaylaştıracaktır. Sevgiler.

12.06.2024

Merhabalar Sevgili Danışan; Annenizi ve teyzelerinizi kaybetmeniz çok üzücü bir durum. Böyle bir kayıp karşısında hissettiğiniz acı ve üzüntü oldukça normal. Aşağıdaki öneriler size bu zor süreçte yardımcı olabilir: Kaybettiniz diyince, normalde şu duyguları yaşarsınız: Üzüntü: Kaybın gerçekliği ve onunla yaşamaya başlamak. Kızgınlık: Kaybın nedenini ve sorumluluğunu arama. Çaresizlik: Kaybın ardından ne yapacağınızı bilmiyor olmanız. Suçluluk: Kaybın nedenini kendinizde arama. Keşkeler: "Eğer..." diyorsunuz, çünkü geçmişe dönük olarak bir şey yapabilirdiniz. Bu duygular normaldir ve yas sürecinde geçerlidir. Yas, kaybın ardından kişinin kontrolünde olmayan, kaybedilenle ilgili inançlarını, duygularını ve davranışlarını değiştiremeyeceği bir durumdur. Yas terapisinde, kişinin yasını anlamlandırması ve ayrılma çatışmasını çözmesi sağlanır. Bireyin yas tutmasına izin verilir ve buna ortam sağlanır. Çok geçmiş olsun. Ayrıntılı bilgi ve psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz için lütfen profilimden seans oluşturunuz. Sağlıklı ve mutlu bir gün geçirmenizi dilerim. BEKLERİM...

20.06.2024

Merhaba öncelikle başınız sağolsun. Minimum 6 ay yas sürecinin acı semptomlarını yaşayacağınız gerçeğini kabul ederek başlayabilirsiniz bu süreçten sonra semptomlar azalmazsa terapi alabilirsiniz iyi günler dilerim.

29.06.2024