İletişim: [email protected]
Bizi takip edin:
< Geri

Anksiyetem olabilir mi

Merhaba direkt konuya girmek istiyorum ben yaklaşık 4 aydır anı şekilde halsizlik bitkinlik terleme ile başlayan ve nefes almada zorluğa giden bir şey yaşıyorum bazen oluyor .. dahiliyeden kardiyolojiye kadar her şeye gittim kan tahlillerim tertemiz hiçbir sıkıntı yok diyorlar sigara kullanmıyorum bazen alkol alırım .. internette yaptığım araştırmalara göre anksiyete olabilirim diye düşündüm .. bu belirtiler nedir .. yaptığım iş stresli gece çalışıyorum .. aldığım nefes yetmiyor sürekli yorgunum

Anonim - 13.06.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 2 Yıl   Seans : 15+   Danışan : 30+

Günlük yaşamın stresi, kaosu veya karşılaştığımız olaylar herkesin anlık korku, kaygı ve endişe gibi duyguları hissetmesine neden olabilir. Anksiyete veya kaygı bozukluğu olarak adlandırılan bu duygu değişimlerinin gün içerisinde yaşanması oldukça doğaldır. Fakat anksiyetenin dozunda artış gözlenmesi ve sürekli devam etmesi, medikal destek gerektiren bir hastalığa dönüştüğünün göstergesidir. Genellikle panik ataklar şeklinde görülebilen ani duygu değişimleri, kişinin basit gündelik işlerini, odaklanmasını ve sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilir. Toplumda sıklıkla görülen anksiyete, tedavi edilebilir. Çeşitli tıbbi tedavi yöntemleri ile kişide görülen belirtiler azaltılabilir veya belirtilerin kontrol altında tutulması sağlanabilir . Belirtileri ise şu şekildedir ; Gergin ve huzursuz hissetmek Kalp atışında artış yaşanması Hızlı solunum (hiperventilasyon) Aşırı ve ani terleme Titreme Halsiz ve bitkin hissetme Endişe ve korku dışında hiçbir olaya veya duyguya odaklanamama Uykusuzluk Gastrointestinal sorunlar Kişiyi etkileyen olay veya ortamdan kaçınma dürtüsü. Nefes darlığı Ağız kuruluğu Mide bulantısı Kas krampları Baş dönmesi

14.06.2023

Selen Melay Yanıkan
Selen Melay Yanıkan
KLİNİK PSİKOLOG
Deneyim : 4 Yıl   Seans : 102+   Danışan : 251+

Merhabalar. Ben Klinik Psikolog Selen Melay Yanıkan. Kalbin hızlı atması, terleme, titreme, soluğun daralması yada boğuluyor gibi olma yada soluğun tıkanması duyumu, göğüs ağrısı yasa göğüste sıkışma, bulantı yada karın ağrısı, baş dönmesi yad ayakta duramama, yada sersemlik yada bayılacak gibi olma duyumu, titreme yada üşüme yada ürperme yada ateş basması duyumu, uyuşmalar yada karıncalanmalar, gerçek dışılık, denetim yitirme yada çıldırma korkusu, ölüm korkusu şikayetleri arasından en az 4ünü yaşıyorsanız ve doktor kontrolünde yapılan organik test sonuçlarınız temiz çıktıysa psikolojik bir destek almanızı öneririm. Benimle ücretsiz bir ön görüşme tamamladıktan sonra dilerseniz seanslara başlamak için randevu oluşturabilirsiniz.

15.06.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 513+   Danışan : 1027+

Merhabalar; öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun. İnsan psikolojisi yaşadığımız olay olgu stres ve istenmeyen şeylere karşı kendi diliyle ve bu çoğunlukla beden diliyle (somatizasyon) karşılık veriyor olabilir. Somatizasyon bozukluğu , doktorun yaptığı fiziksel muayene ve laboratuvar incelemeleri (kan tahlilleri, filimler, bilgisayarlı tomografiler,ultrasonlar…) ile yeterince açıklanamayan çok sayıda bedensel belirtilerin bulunmasıyla karakterize bir hastalıktır. Somatizasyon bozukluğu hastalığı olan insanlarda insanlarda; bedenlerinde çeşitli ağrılar, sızılar, uyuşmalar, karıncalanmalar, ateş basmaları olur. Çarpıntı olabilir. Boğazda tıkanma, boğulmahissi.Halsizlik,güçsüzlük,unutkanlık görülebilir.Bu şikayetlerden dolayı genellikle dahilliye uzmanlarına gidilir.Bir çok tahlil-tetkikler yaptırılır.Fakat bu şikayetlere sebep olacak bir şey saptanmaz. Çoğu kez de doktor doktor dolaşılır.Çünkü hasta,yakınmalarının sebebini anlayamamış ve derdine çare bulamamıştır.Tedavi olamamıştır.Oysa hastanın yakınmalarını açıklayacak organik bir laboratuvar bulgusu yoksa hastayı mutlaka psikolojik mütehassısa görünmek gerekebilir. onlinepsikolog.com olarak bu hizmeti vermek için buradayız. Vaktiniz olursa beklerim . Sağlıklı günler dilerim.

15.06.2023

Deneyim : 6 Yıl   Seans : 132+   Danışan : 154+

Merhaba, belirtiler panik atak ve komorbit tanı olarak anksiyete diyebiliriz terapi süreciyle düzelecektir size yardımcı olmak isterim benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap