< Geri
online psikolog logo white

Amaçsızlık ve Duygusuzluk

Merhaba ben 8 yıldır ilaç kullanıyorum ilk başta temizlik takıntıları yani okb ile başlamıştı hastalığım sonra ilaç kullanmaya başladıkça hastalığım psikoz hastalığına çevirdi. Biraz kendimden bahsedecek olursam: Öncelikle bu hayatta ilgi duyduğum hiçbir alan yok. Bir tutkum yok. Bi hobim yok. Bu durum yani ot gibi yaşamak beni çok rahatsız ediyor ve çok bilgisiz bir insanım. Genel kültürü çok zayıf biriyim ve bir ortama girdiğim zaman sessiz kalıyorum ve ne yazık ki hiç konuşamıyorum. Duygularım yok. Yani bence bu çok kötü bir durum ama aileme karşı bile bir duygu hissetmiyorum. Belki de kaybedince anlarım onların kıymetini. Hayatta kimseye karşı içimde bir duygu yok. Sadece konuştuğum bir erkek olursa onu seviyorum ve hayatımın merkezine onu alıyorum. Hayatımdaki diğer insanlar için iyi ki varlar diyorum ama onları seviyorum diyemiyorum. Kendimi bulma yolunda, nelerden hoşlanırım, nelere ilgi duyabilirim kısacası kendimi keşfetmemde hobi olarak bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Erkekler dışında hayatımdaki diğer insanlar için duygularımı kazanmam konusunda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ve bu zamana kadar hiç ciddi bir ilişkim olmadı ve karşıma hep çıkar niyetinde olan insanlar çıktı bu yüzden psikolojim bozuldu, takıntılarım ortaya çıktı ve ilaç kullanmaya başladım. Gerçekten kimseyle ciddi bir ilişkim olmuyor ve bu durumda benim bilinçaltımı çok etkiliyor ve içten içe çok üzülüyorum. Nişanlanan evlenen bireyleri görünce üzüntümü hep içime atıyorum. Bu durumu nasıl aşabilirim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılarımla..

Anonim - 21.06.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar Sevgili Danışan; Yaşadıklarınızı anlıyorum ve size yardımcı olmak için elimden geleni yapacağımi bilmenizi isterim. Sizin durumunuz oldukça karmaşık ve çok yönlü bir yaklaşım gerektiriyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bu süreçte yalnız değilsiniz ve size yardımcı olabilecek tarafımdan profesyonel destek almak çok önemli. Kendinizi Keşfetme ve Hobi Edinme; Kendinizi daha iyi tanımak için çeşitli kişilik testleri ve envanterler yapabilirsiniz. Bu size ilgi alanlarınız, yetenekleriniz ve değerleriniz hakkında fikir verebilir. Farklı hobiler deneyerek kendinizi keşfedebilirsiniz. Örneğin; resim, müzik, spor, el sanatları, okuma, yazma gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz. Bunlardan hangisinin sizi daha çok cezbettiğini görmeye çalışın. Yeni şeyler öğrenmeye açık olun. Bir dil kursu, pişirme dersi veya herhangi bir beceri geliştirme kursu alabilirsiniz. Bu sizi hem meşgul edecek hem de kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Gönüllülük faaliyetlerine katılmayı deneyin. Başkalarına yardım etmek, empati ve sosyal becerilerinizi geliştirebilir. Duygusal İlişkiler ve Empati Geliştirme Aile üyeleriniz ve yakın arkadaşlarınızla daha derin bağlar kurmaya çalışın. Onlarla daha fazla zaman geçirin, duygularınızı açıkça ifade etmeye çalışın. Empati becerilerinizi geliştirmek için kitaplar okuyabilir, filmler izleyebilir veya empati eğitimleri alabilirsiniz. Kendinizi başkalarının yerine koyarak onların duygularını anlamaya çalışın. Bu, ilişkilerinizi güçlendirecektir. Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Bir terapist size empati ve duygusal bağ kurma konusunda yardımcı olabilir. İlişkiler ve Psikolojik Sağlık Geçmişte yaşadığınız olumsuz deneyimlerin üstesinden gelmek için terapiye gitmeyi düşünebilirsiniz. Bu, kendinizi daha iyi anlamanıza ve sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. İlaç tedaviniz konusunda doktorunuzla düzenli görüşmeler yapın. İlaç kullanımının yanı sıra psikoterapi de önemli olabilir. Kendinize zaman ayırın, dinlenin ve kendinizi ödüllendirin. Kendinize daha fazla özen göstermek, ruh sağlığınız için önemli. Özetle, kendinizi keşfetme, empati geliştirme, profesyonel destek alma ve sağlıklı ilişkiler kurma konularında adımlar atmanız önemli. Sabırlı ve kararlı olun, iyileşme süreci zaman alabilir ama mümkündür. Sizi destekliyorum, lütfen pes Ayrıntılı bilgi ve psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz için lütfen profilimden seans oluşturunuz. Sağlıklı ve mutlu bir gün geçirmenizi dilerim. BEKLERİM...

24.06.2024

Merhaba kaygılarınıza eşlik eden takıntılar ve yanlış bilişsel çarpıtmalar kendinizi sosyal çevreden soyutlamanıza neden olmuş olabilir bunun çözümleri için terapide öykünüze hakim olmak gerekir dilerseniz benimle seans oluşturabilirsiniz iyi günler dilerim.

06.07.2024