< Geri
online psikolog logo white

Aldatıldığımı Öğrendim, Ne yapmam gerek?

Merhaba, ilişkimde kısa ayrılık sonrası başka biri ile birlikte olduğunu öğrendim. Kısa bir ayrılık olmasına rağmen ona göre aldatmak olmadığını söyledi fakat özür diledi. Bende konuşmacam dedim ama küçük bir tartışma esnasında söyledim ve ağzıma çıkmayacak kelimler sarf ettim. Bu kelimler için pişmanım. Bundan dolayı kendimi çok kotu hissediyorum. Bundan sonra ne yapmam gerek

Anonim - 01.12.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size. Aldatılmak kadın ya da erkek hiçbir bireyin ilişkisinde yaşamak istemeyeceği durumlardan biridir. Kişilerin sevdiği ve güvendiği eşleri tarafından aldatıldığını öğrenmesi öncelikle kandırılmışlık hissinden dolayı çok kötüdür. Kadın veya erkek aldatıldığını öğrenen herkes önce karşısındaki kişiye güven duymaktan vazgeçiyor, daha sonra hayata bakış açısı değişimler olusabiliyor.Aldatılan kişiler özel sırlarını, en güzel anlarını, en güzel anılarını ve duygularını paylaştıkları kişilerin kendisini kandırdığını öğrendiklerinde çeşitli duygu paylamaları yaşayabilirler. Bu duygular kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte öfke, üzüntü, şaşkınlık, nefret, intikam, utanç, korku olarak çeşitli duygular gelisebiliyor.Aldatılan kişilerin kendi kendilerine telkin yöntemiyle yapacakları bazı şeyler de vardır. Bunların başında geleceğe karşı umutsuz olmamak adına aldatıldığını, ancak bu durumun sadece o ilişkiye özel bir şey olduğunu kabul etmektir. Aldatılma sonrasında hissedilen duyguları içine atmamak, bu duyguları yakın çevreye açıkça ifade edebilmek de kişilere iyi gelecektir. Aldatma yaşanan ilişkilerde aldatılan tarafın o ilişkiye artık devam edip etmeyeceğine de bir an önce karar vermesi gerekir. Bu karar verilirken yaşanan şeyin çok ağır olduğu, bundan sonra o ilişkiye adapte olup olmayacağınızı iyi düşünmeniz gerekebilir. Verilen karar hangi yönde olursa olsun arkasında durulması ve desteklenmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.Aldatılan kişilerin daha sonraki psikolojik yaşamlarına sağlıkla devam edebilmeleri için eşleriyle ayrılma ya da ilişkiye devam etme kararından hangisini alırlarsa alsınlar kendi içlerinde onu affetme yoluna gitmeleri gerekir. Aksi halde giderek büyüyen bir kin ve nefret duygusu aldatılan kişi üzerinde olumsuz etkileri neden olacaktır. Bu konuda da en etkili yöntemlerin alınacak psikoterapi seansları olduğu bilinmektedir. Bu seanslar nefret duygusundan arınmanızı da sağlayacaktır.Profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilme imkanınız olabilirse psikolojik destek anlamında ayrıntılı olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

08.12.2023

Ayrılık sonucu yaşanan olumsuz deneyimler hem kötü hissettirirken hem de suçlu hissettirebilir kişiyi terapi alarak yaşadığınız olumsuz olaya verdiğiniz tepkileri yeniden yorumlayıp daha sağlıklı düşünebilirsiniz size yardımcı olmak isterim iyi günler dilerim.

08.12.2023