< Geri
online psikolog logo white

Kalp çarpıntımdan uyuyamıyorum

Çok uzun zamandır kalp çarpıntısı, nefes darlığı, uyku problemi yaşıyorum. Sakinken uyumak üzereyken bile kalp çarpıntısından panik olup uykuya dalamıyorum. Zihnim olumsuz senaryolar üretip onlara çözüm bulmadan beni rahat bırakmıyor. Tabii ki hep çözemiyorum.. Herhangi bir şeyden/insandan/yerden kaçmak isterken orda da olmak istiyorum. İki zıt uçtaki şeyi aynı anda istiyorum. Neyin nerden geldiğini bulmaya çok çalıştım, iki kez psikolog deneyimim oldu, devam etmedim. Psikiyatriye gitmeyi senelerdir düşünüyorum, cesaret edemedim. Zihnim hatırladığım en eski zamanlardan beri karmakarışık, ipin ucu yok sanki.

Anonim - 09.01.2024

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar hoşgeldiniz ben Psikolog ve Psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum size. Yaşadığınız bu zorlu süreçte Üzgün olduğunuzu duyduğuma/okuduğuma üzgün olduğumu bilmenizi isterim. Kalp çarpıntısı durumunun fiziksel bir kalp rahatsızlığına işaret edebileceğini lütfen unutmayınız. Bu nedenle alanında uzman bir kalp doktoruna görünmenizin faydalı olabileceğini düşünüyorum. Kalp çarpıntısı fiziksel ve biyolojik temelli olabileceği gibi psikolojik ve duygusal temelli bir rahatsızlık belirtisi de olabilir. Genel olarak Psikolojik rahatsızlıklar, anksiyete bozuklukları, sosyal fobi, obsesif-kompulsif bozukluk, panik ve yaygın anksiyete bozukluğu ve akut ve orta süreli anksiyete bozukluğu gibi çeşitli türlerde bulunabilir ve aynen fiziksel rahatsızlıklara benzer belirti ve semptomlar gösterebilir. Psikolojik temelli rahatsızlıkların tedavisinde, psikiyatrik ilaçlar ve konuşma terapisi (psikoterapi) kombinasyonu kullanılabilir ve hastanın iyileşme yönündeki çabasına bağlı olarak etkisi kanıtlanmıştır. Ayrıca eğer vaktiniz varsa profilimden uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik destek ve psikolojik danışmanlık anlamında ayrıntılı olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. Beklerim.... Tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum size. Sağlıklı mutlu ve huzur dolu günler dilerim size.

16.01.2024

Rana İrem Güler
Rana İrem Güler
KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 6 Yıl   Seans : 25+   Danışan : 45+

Merhaba, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, uyku problemi (uykuya dalamama, uykuyu sürdürememe mi her ikisi mi ayırt edilerek) gibi durumlarda mutlaka öncelikle kardiyoloji ve nöroloji muayenesi aldıktan sonra eğer fizyolojik bir sebep görülmezse psikiyatri görüşü de alınıp psikoterapiye başlanabilir. Altta yatan fiziksel sebep araştırılmazsa yapacağımız psikoterapi seansları başarısız olacaktır veya fayda getirmeyecektir. Psikolojik açıdan yaşadığınız durum kaygı duygusunun yarattığı kaçınma isteğine karşı koyamadığınızı bana düşündürdü ancak sizi yakından tanıyarak daha doğru yaklaşım sağlayabilirim. Kaygı yoğunluğu ile yaşarken bunu sonsuza kadar zorlukla yaşamak zorunda değilsiniz.Psikoterapide her terapist her danışana uygun olmayabilir, denemeye devam etmenizi öneririm. Güzel günler dilerim.

30.01.2024

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap