< Geri
online psikolog logo white

İntihara meyilliyim, ne yapmalıyım?

merhaba. sorunlu bir ailede büyüdüm. belki kurtulurum diye çok çalışıp üniversiteye girdim. ama burada da pesimi bırakmadılar. üniversite hayatimi da cehenneme cevirdiler. günü günden kilo verdim çöktüm. aynalara bakamaz oldum. üniversitenin başlarında birine gerçek anlamda aşık oldum. ama o da beni çok geçmeden terk etti. ve başka bir kızla mutlu olmasını izliyorum.(ayni unideyiz) üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen unutamıyorum. ondan baskasini sevemiyorum. annemle ve kardeşimle düşman gibiyiz. babam yurtdışında çalışıyor. maddi durumumuz da iyi sayılmaz. ve ben dun girdiğim sınavdan kaldım. bursum kesildi. simdi gerçekten işe yaramaz bir yük olmak istemiyorum. her an intihar etmek için yollar arıyorum. intihar mektubu bile yazdım. belki beni anlayıp destek olurlar diye bir iki arkadaşıma anlatmayı denedim olmadı. psikoloğa gitmeye param yok. son çare burada içimi döküp bir umut bekliyorum. ne yapmalıyım?

Anonim - 18.06.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 2 Yıl   Seans : 114+   Danışan : 273+

Öncelikle merhaba. Anlattıklarınızdan ailenizin sizin üzerinizde ne kadar büyük bir baskı oluşturduğunu ve kendiniz olmanıza mani olduğunu anlayabiliyorum. Sevdiğiniz erkek arkadaşınızın sizi bırakması, girdiğiniz sınavdan kalmanız ve maddi durumunuzun son durumuyla birlikte bunların üst üste binmesi sizin kendinize bakış açınızı olumsuz bir hale getirmiş ve size işe yaramaz hissettirmiş. Sonuç olarak yaşadığınız durumdan kendinizi suçluyor ve kendinize zarar vermeyi düşünüyorsunuz. Ne yapmalıyım diye sormak için bu siteye kendinizi ifade edip yardım isteyerek kendiniz ve durumunuz için bir adım atmışsınız. Bu bile tek başına kolay olmayan ve cesaret gerektiren birşeydir. Ailenizden kurtulmak ve kendinize ait bir hayat isteyip üniversiteyi kazanmışsınız. Ayrıca gene anlattıklarınıza bakılırsa aslında başarılı bir öğrenci olduğunuzu da anlıyorum. Bunları yapan biri olsanız da kendinizi son yaşadığınız durumlara göre değerlendirmek ne kadar doğru? Sizi tanımak, durumunuzu anlamak ve birlikte neler yapabileceğimizi konuşmak, size yardımcı olmak isterim.

21.06.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhabalar ben psikolog ve Psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. duyduğum bu zorluklardan dolayı çok üzgünüm. Ancak, bu tür ciddi sorunlarla başa çıkmanın ve yardım almanın önemli yolları vardır. İlk olarak, intihar düşünceleri ciddiye alınmalıdır ve acil yardım almanız önemlidir. Lütfen güvendiğiniz birine ya da bir yardım hattına durumunuzu anlatın. Unutmayın, yardım istemek cesaret ister ve sizinle ilgilenen ve destek sunabilecek insanlar muhakkak vardır. Eğer maddi durumunuz nedeniyle psikologa gitmeye gücünüz yoksa, üniversitenizdeki rehberlik ve danışmanlık birimine başvurabilirsiniz. Üniversitenizin öğrenci destek hizmetlerinden yardım talep edebilirsiniz. Ayrıca, çevrenizdeki ücretsiz veya düşük maliyetli psikolojik destek sunan kuruluşları araştırabilirsiniz. Duygusal olarak destek alabileceğiniz birilerini bulmak da önemlidir. Aile içindeki çatışmaları çözmek için aile terapisine başvurabilirsiniz. Ayrıca, üniversitedeki öğrenci kulüplerine veya sosyal gruplara katılarak yeni arkadaşlar edinebilir ve duygusal destek alabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi yeniden kazanmak ve yaşamınıza olumlu bir yön vermek için uzman yardımı almanız gerekmektedir. Kendinizi yalnız hissediyorsanız, başkalarından yardım istemekten çekinmeyin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için profesyonel yardım, aile ve arkadaş desteği çok önemlidir. Unutmayın, siz değerlisiniz ve yaşamınızda destek olacak insanlar vardır. Tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz sizlere. Sağlıklı günler dilerim.

07.08.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun