< Geri
online psikolog logo white

Doktor maaşı hakkında

Merhaba hocam ben burak tıp okuyorum.İnsanlar doktor maaşını internette gorundugu gibi yani hicbir ek ucret olmadan olan 19 bin saniyor ve bana enayi misin,tıp okunur mu,şu işi yapiyorum daha fazla kazaniyorum gibi şeyler söylüyor.Fakat ben biliyorum ki doktorlar döner sermaye ek ödeme nöbet teşvik ödemesi alıyor ve şu an uzman olanlar ortalama 50 60 bin aliyor yeni başlayanlar bile su anda ek ödemelerle aylık 30 35 bin alıyor ortalama devlette özelde 70 80 100 diye gidiyor ve sürekli bunu kanıtlama ihtiyacı hissediyorum ve başkasıyla konuşurken de konu tıp doktor olunca hemen düşünüyorum doktorlar dusuk maas almiyorlar iyi kazaniyorlar diyeyim diye.Çünkü insanların içinden iyi ki okumamışım ya enayi vs gibi seyler dedigini dusunuyorum ve ona enayi sen aylik bu kadar kazaniyor musun da oyle dusunuyorsun doktor maasi sandigin gibi tek kalemde degil 4 5 kalemde yatiyor diyesim geliyor.Eminim ki benim gibi bir takıntısı olan birine hiç denk gelmemişsinizdir umarım cevap verirsiniz iyi günle

Anonim - 18.05.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Deneyim : 4 Yıl   Seans : 236+   Danışan : 1232+

Merhabalar ben Klinik Psikolog Selen Melay Yanıkan. Sizi aşağılayan, düşünce ve kararlarınızı saygı duymayan insanlarla tartışma içinde olmak stresin en büyük sebeplerinden biridir. Size zarar veren insanları hayatınızdan çıkararak veya çıkaramıyorsanız aranıza sınır koyarak psikolojik olarak daha güçlü olabilirsiniz. Psikoterapi kapsamında daha fazlası için profilimi inceleyip benimle iletişime geçebilirsiniz.

19.05.2023

Deneyim : 2 Yıl   Seans : 114+   Danışan : 273+

Merhaba Burak, Tıp okuyorsun ve doktor olmak ekonomik avantajlarının yanında prestijli bir meslektir de. İnsanların doktor olmana karşı geliştirdikleri tavırdan dolayı onlara karşı kendini savunmak zorunda hissetmen ya da onların düşüncelerine göre seni kendinden şüphe etmelerine karşı kendini savunacak deliller bulmak ile bir süre zaman geçirmişsin gibi hissettim. Doktor olmak senin tercihinse eğer bu senin hayatın ve kararlarının sonuçlarını da yaşayacak biri varsa o da kendinsin bir başkası değil. İnsanlara göre hayatının ve verdiğin kararların doğruluğunu nicel veya nitel gerekçelerle ispatlamak zorunda değilsin, ispatlayacağın tek kişi de sensin. Gene de bunlara rağmen takıntılı bir şekilde insanlara bunu tekrarlayan ve şiddeti artan bir şekilde ispatlamaya çalışıyorsan bu söylediklerim dışında bir sebebin de olabilir. Ekonomik gelirinin yüksek olduğunu insanlara ispatlamanın senin için geçmişten gelen başka bir anlamı da olabilir. Bu sorunu çözmek için bir terapi desteği alabilirsin.

20.05.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 3506+   Danışan : 5457+

Merhaba ; İnsan evladı çeşitli özellik, huy ve haslerlerle kimlik ve kişiliğini oluşturuyor.Bu özelliklerin bazıları doğuştan bir çoğu da sonradan çevresel etmenlerle gelişiyor.Bu özelliklerin bazilari insanın gelimini engelleyen kötü ve istenmeyen özellikler olduğu (hased gibi) bazıları da gelişip olgunlasmamiza katkıda bulunur (şükran gibi). Yaşadığınız sorunlar içinde bulunduğunuz sosyal çevrenin özelliklerinin size negatif yansımaları sizi aşırı duyarlı hale getirmiş olabilir. Ayrıca soyla çevreniz içinde kendinizi farklı biricik ve üstün hissediyor olabilirsiniz gayet doğal. Evrensel bir hakikat vardır ki! Her meslekten insan gibi tıp okuyan arkadaşlar da ruhsal ve bedensel olarak hastalanabilir. Geçmiş olsun dileklerimle, emin olunuz ki psikoterapistim bir yaklaşımla sorunlarınızın bir çoğu ile basedebilir hale gelebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

21.05.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun