< Geri
online psikolog logo white

Dikkat eksikliği

Ben anaokuluna gidiyordum sabırsızdım, hareketliydim. Doktora gittik davranış bozukluğu dediler, diğer doktora gittik İzmir'e onlarda uyum bozukluğu dedi. Üçüncü doktora gittiğimizde bana aktivite dikkat bozukluğu dedi. Halen derse odaklanamıyor, sıkılıyor ve dürtüsel davranıyorum sizce nedeni nedir?

Anonim - 05.11.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoş geldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz size. Hiperaktivite bozukluğunun belirtileri arasında aşağıdakiler yer alabilir: Aşırı hareketlilik ve yerinde duramama Dikkat eksikliği ve odaklanma güçlüğü Dürtüsellik ve kontrolsüz davranışlar Sık sık konuşma ve başkalarının sözünü kesme İşleri tamamlamada zorluk çekme Kolayca sıkılma ve dikkatini başka şeylere verme Organizasyon ve planlama becerilerinde zayıflık Unutkanlık ve dağınıklık Sosyal etkileşimlerde zorluk çekme gibi. Sorunuzda bahsettiğiniz davranış bozukluğu belirtileri, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ile ilişkili olabilir. DEHB, beyindeki bazı kimyasal maddelerin işleyişindeki farklılıklar nedeniyle oluşan bir nörogelişimsel bozukluktur. DEHB olan çocukların dikkat süreleri kısa ve odaklanma güçleri düşük olduğu için hiperaktivite belirtileri de gösterirler. DEHB belirtileri arasında dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik yer alır. DEHB tedavisi, psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisini içerebilir. Psikoterapi, depresif belirtilere yanıt olarak gelişen otomatik olumsuz düşüncelerin giderilmesinde özgün bir etkiye sahiptir. İlaç tedavisi, anti depresanlar gibi ilaçlarla depresyon semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir. DEHB tedavisinde erken teşhis ve tedavi önemlidir. Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarımı inceleyebilir ve seans oluşturabilirseniz psikolojik destek anlamında ayrıntılı görüşebilme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı günler diliyorum size.

11.11.2023

Eda Gül Ülgüt
Eda Gül Ülgüt
KLINIK PSIKOLOG

Merhaba, bahsettiğiniz sorunlar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtleri arasına girmektedir. Net bir şey söylemek içinse ayrıntılı görüşme yapılması gerekmektedir. Birçok doktora gitmişsiniz ancak tedavilerinizi ne kadar sürdürdüğünüz önemlidir. Tam düzelme sağlanması için tedavinin düzenli devam etmesi ve yarım bırakılmaması gerekmektedir. İyi günler dilerim..

13.11.2023