< Geri
online psikolog logo white

Depremden korkuyorum

Yaşadığımız deprem yüzünden geceleri uyuyamıyorum, her an deprem olacakmış gibi geliyor. Kalbim çok hızlı atıyor bu düşünce aklıma geldiğinde. Ne yapmam gerekiyor böyle durumlarda kendimi nasıl sakinleştirmem gerekiyor?

Anonim - 11.02.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhaba. Ben Psikolog Selen Melay Yanıkan. Öncelikle geçmiş olsun. Deprem sonrasında Travma Sonrası Stres Bozukluğu en sık görülen psikolojik sorunlardan biridir. Yaşadığınız olay sizde travma sonrası stres bozukluğuna yol açmış olabilir. Durumu detaylandırıp tespit etmek gerekir. EMDR terapisi yaşadığımız ve etkisinden kurtulamadığımız rahatsız edici olumsuz anı, olay ve huzursuzlukları anlamlandırarak etkisinden çıkmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir yöntemdir.Şu anda sizi rahatsız eden geçmişteki yeterince işlenmemiş deneyimlerinizi birlikte anlamlandırıp yeniden işleyerek etkisinden kurtulmak için profilimi inceleyip benimle iletişime geçebilirsiniz.

08.04.2023

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Yaşadığınız deprem sonrası hissettiğiniz korku ve endişe oldukça normal bir durumdur.ya hiç birşey hissetmeseydiniz? Bu tür durumlarda kendinizi sakinleştirmek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz: Derin nefes alın: Derin nefes almak, vücudunuzu rahatlatır ve sakinleştirir. Nefes alırken, 4 saniye boyunca nefesinizi tutun ve ardından 4 saniye boyunca nefesinizi verin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın lütfen. Meditasyon ve nefes egzersizleri yapın: Meditasyon, zihninizi sakinleştirmenin etkili bir yoludur. Meditasyon yapmak için sessiz bir yer bulun ve gözlerinizi kapatın. Daha sonra, sadece nefesinize odaklanın ve zihninizdeki rahatsız edici düşünceleri yok sayabilirsiniz. Fiziksel egzersiz yapın: Fiziksel egzersiz yapmak, vücudunuzdaki stres hormonlarını azaltır ve sizi rahatlatır. Yürüyüş yapmak, yoga yapmak veya hafif bir koşu yapmak gibi basit egzersizler yapabilirsiniz Kendinize pozitif telkinlerde bulunun: Kendinize olumlu sözler söylemek, kendinizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Kendinize "her şey yolunda olacak" veya "bu geçici bir durum" gibi pozitif telkinlerde bulunabilirsiniz. Profesyonel yardım alın: Eğer hissettiğiniz korku ve endişe çok yoğunsa, bir psikolog veya psikiyatristten yardım alabilirsiniz. Bu uzmanlar, size daha spesifik ve kişiselleştirilmiş tavsiyeler verebilirler.Ayrica profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz ayrintili görüşme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim size.

17.08.2023

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

23.08.2023