İletişim: [email protected]
Bizi takip edin:
< Geri

Çocuğum her şeyi döküyor

İyi günler. Artık işin içinden çıkamadığım için uzmandan yardım almak istedim 2.5 yaşındaki oğlum ne bulursa aile üyelerinin üzerine döküyor. İçecek, yiyecek ne bulursa. Ben bu huyunu terk ettiremiyorum ne yapsam olmuyor nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Şimdiden teşekkür ederim

Anonim - 09.06.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

11.06.2023

Gizem Akcan
Gizem Akcan
DR. ÖĞR. ÜYESI KLINIK PSIKOLOG
Deneyim : 12 Yıl   Seans : 371+   Danışan : 814+

Bu çocuğunuzun önemsenme,dikkat çekme isteği olabilir. Yoğun bir çalışma hayatınız vs. var ise çocuklar olumsuz davranışlarla dikkat çekmeye çalışırlar. "Yapma" demek de bir dikkat çekmedir. Dilerseniz ebevyn danışmanlığı için sizlere terapi desteği verebilirim.

12.06.2023

Deneyim : 30 Yıl   Seans : 513+   Danışan : 1027+

Merhabalar ben psikolog ve Psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.Çocuğunuzun bu davranışını anlıyorum. Bu tür davranışlar, çocukların duygusal veya fiziksel ihtiyaçlarını ifade etme yolları olabilir. İşte bu durumu yönetmek için bazı adımlari şöyle siralayabiliriz; _İhtiyaçlarını Anlamaya Çalışın: Oğlunuzun bu davranışının altında yatan nedenleri anlamaya çalışın. Bu davranışı neler tetikliyor olabilir? _Alternatif Davranışlar Öğretin: Oğlunuza, duygularını ifade etmek için daha uygun yollar öğretebilirsiniz. Örneğin, sözlü olarak isteklerini ifade etmeyi veya paylaşmayı öğretebilirsiniz. _Pozitif Dikkati Artırın: Oğlunuz olumlu davranışlar sergilediğinde, bu davranışları takdir edin ve ödüllendirin. Bu, olumlu davranışların güçlenmesine yardımcı olabilir. _Sınırları Belirleyin: Oğlunuza, dökmek yerine belirli bir alanda oynamayı öğretebilirsiniz. Ayrıca, bu davranışın kabul edilemez olduğunu ve sonuçlarının olabileceğini anlatmak da önemlidir. _İlgi ve Etkileşim: Oğlunuzun ilgi ve sevgiye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Onunla daha fazla zaman geçirip, etkileşimde bulunmak, istenmeyen davranışları azaltmaya yardımcı olabilir. _Sabır Gösterin: Bu tür davranışları değiştirmek zaman alabilir. Sabırlı olun ve süreci adım adım takip edin. Eğer bu yöntemler sorununuzu çözmezse, bir çocuk gelişim uzmanından veya psikologdan profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz. Unutmayın ki her çocuğun gelişimi farklıdır ve bazen profesyonel rehberlik gerekebilir. Daha fazla bilgi ve danışmanlık için profilimden uzmanlık alanlarını inceleyebilir ve seans olusturabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim sizlere.

07.08.2023

Kullanıcı Yorumları

Henüz kullanıcılar tarafından yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Sadece üye olanlar yorum yapabilir! Üye Ol ya da Giriş Yap