< Geri
online psikolog logo white

Bir kız babasına çok benzeyen birini bulduğu için neden ayrılır?

5 yıllık bir birlikteliğimiz vardı. Pandemiden önce yeni başlamıştı. Zor zamanlardı ayrı şehirlerdeydik ve kavuşmayı bekliyorduk. Kızın en çok istediği şey Üniversite sınavında başarılı olmak. Evde çalışamıyordu. Bir ablası, iki küçük kız kardeşi, ergenlikte bir erkek kardeşi ve 1 yaş büyük bir ablası var. Anne çalışıyor ve baba tam bir pislikti. Hiç çalışmıyor ve kızları ile hiç ilgilenmiyordu. Benim sevgilim de sınava bile çalışmak istese ne ev müsait olabiliyor ne bir oda bulabiliyor, evde anne ve baba hep kavgalı. Ablası ile de sürekli kavga içinde. Ben ona bu birliktelikte bir ev ayarladım, hayatla 4 yıl savaş verdik ama her seferinde bir olumsuzluk yaşandı. -Annesi işsiz kaldı kendisi eve dönüp çalışmak zorunda kaldı, diğer kardeşleri hiçbir şekilde sorumluluk almıyordu - Benim ailem de onu istemedi ve bizimle kalırken de ders çalışamadı. - Kendimize ev tuttuk bu sefer babası kalp krizi geçirdi. - Eve geri dönüp ders çalışmak için yanıma geldikten 1 ay sonra aniden babasını kaybettik (5 ay önce) Tüm bunlardan sonra bir kere "hiçbir sevgi ve bağlılık hissedemediği" için bana artık iyi gelemeyeceğini söyleyip ayrıldı. 2 hafta sonra yanıma geldi ve barıştık tüm sorunları hallettik. Ailesi zor durumda olduğu için yine bir mağazada çalışmaya başladı, ona iyi geleceğini düşünüyordum. O esnada bana karşı kararsızdı, hem soğuktu ama bazen arardı. Öğrendim ki 2 ay beni aldatmış. Hayatına aldığı kişi tıpkı babasına benzeyen her açıdan. Uzun boylu, sporcu, futbol seven, memleketine çok düşkün biri. - Bunu niye yaptı? - Tıpkı babası gibi birisini kaybından 5 ay sonra bulması ve 5 yıllık ilişkisini bitirmesi onu nasıl etkileyebilir? - Psikolojik açıdan ne yaşarlar çok mu iyi gelir yoksa ileride bir facia yaşanır mı? - Ailesi bu durumu öğrense tepkileri ne olur?

Anonim - 08.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhabalar ben psikolog ve Psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz . Bu durum duygusal olarak oldukça karmaşık ve zorlayıcı görünüyor. İşte sorularınıza görece objektif olamayan anlatimlarim8za bağlı olarak birkaç yanıtlar: _Neden böyle bir şey yaptığını kesin olarak bilemem, ancak duygusal zorluklar, aile baskısı ve stres gibi faktörler ilişki kararlarını etkileyebilir. _Babasını kaybettikten sonra bir ilişkiyi bitirmenin ardından hızla yeni bir ilişki başlatmak, duygusal olarak karmaşık bir etki yaratabilir. Bu, kayıp ve değişimle başa çıkmak için bir yol olarak görülebilir, savunma mekanizması gibi ancak bu tür bir kararın psikolojik etkileri bireyden bireye farklılık gösterebilir. _Psikolojik olarak, bu tür bir durum bireyde güven kaybı, özsaygı zedelenmesi ve karmaşık duygusal tepkilere neden olabilir. İleride yaşanacaklar tam olarak tahmin edilemez, ancak bu tür durumların uzun dönemli etkileri olabileceği görülebilir bir tahmin. _Ailesinin bu durumu öğrenmesi durumunda tepkileri değişebilir. Muhtemelen karmaşık duygusal tepkiler gösterirler. Öfke, üzüntü, endişe gibi duygular olabilir evet muhtemelen. Destek, anlayış ve iletişim önemlidir. Bu zor zamanlarda, hem sizin hem de eski sevgilinizin duygusal sağlığını önemsemek ve desteklemek önemlidir. Profesyonel bir danışman veya terapist ile görüşmek, duygusal iyilik halini ele almak ve sağlıklı bir şekilde başa çıkmak açısından yardımcı olabilir.Daha fazla yorum ve bilgi icinProfil sayfamdan uzmanlık alanlarimi 8nveleyebilr ve seans olusturusaniz bu konuları ve bağlantılı başka konuları da gorusebilme imkanımız dogabilr. Tekrar geçmiş olsun Sağlıklı günler dilerim sizlere.

09.08.2023

İyi günler, bilinçaltımız biz farkında olmasak bile bir çok şeyin farkındadır. Kız arkadaşınız babasına benzeyen biri ile sevgili olmasının altında babasından göremediği sevgi eksikliğini babasına benzeyen başka bir erkekten görmek ve bir nebze olsun kendini iyi hissetmek için sevgili olmuş olabilir. Ya da sadece sevdiği içinde olabilir.

16.08.2023