< Geri
online psikolog logo white

Tecavüze uğradım. Ne yapabilirim?

Dün gece üniversite arkadaşım yanıma ziyarete geldi ve bende kalacaklardı. Toplamda 2 kız 3 erkek 5 kişiydik. Biraz alkol aldık ve sohbet sohbeti açtı. Daha önce aramızda bu tür şeyler yaşanmamıştı ve bu türde bir beklentimde yoktu. Herkes sarhoş olduktan sonra öteki kız dans etmeye başladı ve 2 erkek 1 kız toplamda 3ü dans ediyor, benle öteki çocukta izliyordu. Her şey iyi güzel giderken mayışmış ve uyumuşum. Geceyi rüya gibi hayal meyal hatırlıyorum ancak sarhoşken 5 kişi birlikte olmuşuz. Benim bilincim yerinde bile değil sayılırdı. Sabah kahvaltı ederken dün ne garip bir gündü falan dediklerinde olayın gerçekliğini tam olarak anlamış oldum. Gerçi sabah uyandığımda farketmiştim ancak idrak edemedim. Sonra kavga ettik ve hepsini kovdum. Çok kötü ve suçlu hissediyorum ne yapmam gerekiyor?

Anonim - 26.08.2023

Uzmanlarımızın cevapları

Merhaba, yaşadığınız olay alkolün etkisiyle olduğu için sizin için beklenmedik ve üzücü bir şekilde sonuçlanmış. Kişinin kendi iradesi sonucunda yaşadığı bu tarz travmatik durumlar söz konusu olduğunda ve kendini suçlu hissettiğinde bununla ilgili baş etme mekanizmaları terapiyle ortaya çıkacaktır. Size terapilerimle yardımcı olmak isterim. Dilerseniz terapi için benimle randevu oluşturabilirsiniz.

27.08.2023

Online Psikolog

konu ile ilgili profesyonel destek almak için onlinepsikolog.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

28.08.2023

Merhabalar ben psikolog ve psikoterapist Hidayet Çalışkan öncelikle hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Bu durumla başa çıkmak zorlayıcı olabilir, ancak atmanız gereken aşağıdaki bazı soru ve öneriler üzerinde düşünmenizde faydalar görüyorum : _Yaşadığınız olayın sizde travma etkisi yaratmış olabilir mi? İlk olarak, sakinleşmeye ve rasyonel düşünmeye çalışın. Panik yapmak yerine, durumu sakin bir şekilde değerlendirmeye odaklanın. _Günlük yaşantınızda alkol ve eğlencenin yeri ve önemi üzerine düşünebilir misiniz? Olayın olduğu gece yaşananlar sarhoşken ve bilinciniz yerinde olmayan bir durumdayken gerçekleşti. Bu nedenle, kendinize fazla suç atmayın. Alkolün insanların karar verme yeteneğini etkileyebileceği bilimsel bir gerçektir.. _Olay olduktan sonra nasıl hissediyor ve ne yapabilirsiniz? Öncelikle kendinize odaklanın. Bu deneyimi sindirmeniz ve duygusal olarak başa çıkmanız zor bir süreci gerektirebilir. Bir arkadaşınızla veya bir uzmanla bu konuyu konuşmak size yardımcı olabilir. _Arkadaşınızla acık ve net ve dürüst bir şekilde konuşabiliyor iletişim kurabiliyormusuniz? Eğer bu arkadaşlarınızla devam eden bir ilişkiniz varsa, açık iletişim kurmaya çalışın. Dün gece yaşananlar hakkında samimi bir şekilde konuşarak duygusal tepkilerinizi paylaşabilirsiniz. _Kendinizle olan içsel iletisimde özeleştiri yapabilir misiniz? Kendinize bir özeleştiri yapın. İleride benzer bir durumun tekrar yaşanmaması için alkolün etkilerini daha iyi anlamaya çalışabilir ve sınırlarınızı netleştirebilirsiniz. _Başınıza gelen kotü ve nahoş olay ve durumlardan ders cikarabilmeyi deneyebilir misiniz? Ders çıkarın ve ilerlemeye odaklanın. Her insan hatalar yapabilir ve önemli olan bu hatalardan ders çıkararak kendinizi geliştirmektir. _Duygusal olarak kendinizi konrol derecenizi gozleyebilir misiniz? kendinizi çok fazla suçlu hissetmek yerine, bu deneyimi bir öğrenme fırsatı olarak görün. Bu tür durumların tekrarlanmaması için dikkatli olun ve duygusal olarak toparlanmaya odaklanabirsiniz.Ayrica profilimdeki uzmanlik alanlarını inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz gizlilik prensibi çerçevesinde ve psikolojik destek anlamında ayrintili görüşme imkanımız oluşabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim sizlere.

03.09.2023